Zmagovalec razpisa »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« – Gregor Potočnik - Jezeršek gostinstvo
SI
Show menu

Zmagovalec razpisa »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« – Gregor Potočnik

Zmagovalec razpisa »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« – Gregor Potočnik

Sora pri Medvodah, 16. 2. 2018

Gregor Potočnik je študent Višje strokovne šole za gostinstvo, velnes in turizem Bled, smer kuhinja in strežba, kjer ga do konca študija čaka le še diploma. Kot strastnemu rekreativnemu športniku in članu slovenske mladinske kuharske reprezentance mu ni bilo treba dvakrat razmisliti, ali bi se prijavil na razpis »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018«, na katerega se je prijavilo skoraj 50 študentov gostinstva in turizma iz vse Slovenije. Da je strogo komisijo prepričal ravno on, je bila na koncu odločilna njegovo strast in predanost gostinskemu poklicu. Tako se je z razpisom začela tudi Gregorjeva olimpijska zgodba. V začetku tega tedna se je pridružil naši ekipi v Slovenski hiši, ki je osrednje stičišče vsega, kar je povezano s Slovenijo v času Olimpijskih iger v Pjongčangu. Da bodo gostje vedno dobro postreženi, da bodo izkusili slovensko kulinariko in gostoljubnost, bodo poskrbeli tudi Gregor in naša ekipa. 

O razpisu »Z Jezerški v Slovensko hišo« smo se pogovarjali s predsednikom Olimpijskega komiteja Slovenije Petrom Doklom, poslovnim direktorjem Jezeršek gostinstva, Juretom Jezerškom in zmagovalcem razpisa Gregorjem Potočnikom. 


Peter Dokl

Na razpis »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« se je prijavilo skoraj 50 študentov gostinstva in turizma. Na koncu je strokovna komisija med 6 finalisti izbrala Gregorja Potočnika. S čim je vas je Gregor prepričal? Katera je bila njegova glavna prednost pred ostalimi kandidati? 

»Vsi kandidati so bili izjemni, že po prvih dveh intervjujih smo bili člani komisije enotni, da nas čaka zelo zahtevna odločitev. Po mojem mnenju je jeziček na tehtnici prevesilo dejstvo, da je imel Gregor v poskusnem obdobju najmanj časa za dokazovanje, pa je vseeno uspel navdušiti nadrejene.«

Je bila odločitev med 6 finalisti težka? Zakaj?

»Izredno. Kot sem že omenil, so nas prav vsi navdušili s svojim žarom med intervjujem, znanjem, strokovnostjo in urejenostjo. Kljub mladosti je imela večina presenetljivo konkretne plane za prihodnost.«

Kaj je tisto, kar je bilo za vas najpomembnejše pri odločitvi? Kaj ste iskali pri kandidatu oz. kaj ste želeli slišati iz njegovih ust? Ali je šlo za posebna znanja, ljubezen do športa …?

»Sam kandidatov nisem spremljal med poskusnim obdobjem, zato sem se morda še toliko bolj osredotočil na razgovor. Zagotovo sem v odgovorih kandidatov iskal navdušenje nad samimi olimpijskimi igrami, željo po prisotnosti na tako velikem športnem dogodku.«

V Slovenski hiši v Pjongčangu boste imeli številne sprejeme in zanimive goste, del vsega pa bo tudi izbrani kandidat. Kaj vse se bo dogajalo in kdo vse pride v Slovensko hišo? Za koga vse bo izbrani kandidat v sodelovanju z ekipo Jezeršek pripravil pogostitev?

»V slovenski hiši se bo odvila vrsta dogodkov. Poleg novinarskih konferenc in sprejemov prejemnikov kolajn bo največji dogodek zagotovo srečanje Svetovne zveze olimpijcev, kamor so povabljeni olimpijci z vsega sveta, ki bodo v tem času v Južni Koreji. Zagotovo je vredna omembe tudi Turistična borza, ki jo pripravljamo skupaj s Slovensko turistično organizacijo, na kateri se bodo povezale slovenske in korejske turistične organizacije.«

Najpomembnejše šele prihaja. Kljub temu pa nas zanima, kako kot predstavnik OKS ocenjujete sodelovanje v sklopu razpisa »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018«? Ali je po vašem mnenju strokovna ekskurzija res nepozabna življenjska izkušnja in priložnost za mlade kot je Gregor? Zakaj? 

»Veseli me, da je gostinstvo Jezeršek v celoti prepoznalo potencial projekta in ga izkoristilo ne samo za svojo promocijo, temveč tudi za promocijo njihove dejavnosti in poklicev, ki so z njo povezani. Že samo število prijavljenih kandidatov na razpis pa nam pove, kako zaželena je v očeh mladih taka strokovna ekskurzija. Prepričan sem, da bo Gregorju izkušnja v Koreji ostala v spominu vse življenje.«


Jure Jezeršek

Na razpis »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« se je prijavilo skoraj 50 študentov gostinstva in turizma. Na koncu je strokovna komisija med 6 finalisti izbrala Gregorja Potočnika. S čim je vas je Gregor prepričal? Katera je bila njegova glavna prednost pred ostalimi kandidati? 

»Gregor je bil najboljši med najboljšimi, v zelo kratkem obdobju je pokazal veliko strokovnosti, profesionalnosti in predvsem strasti do gostinskega poklica.«

Je bila odločitev med 6 finalisti težka? Zakaj?

»Zelo! Že odločitev, da v finale uvrstimo šest kandidatov namesto petih, pove, kako kakovostni in izenačeni so bili. Prav vsi so bili strokovni, profesionalni in strastni.«

Kaj je tisto, kar je bilo za vas najpomembnejše pri odločitvi? Kaj ste iskali pri kandidatu? Morda posebna znanja, karakter, pripravljenost za delo …?

»Pri končni odločitvi je odtehtalo to, da je Gregor pravi »multipraktik«, ki je pripravljen prijeti za vsako delo, izkušnje in strokovno znanje pa ima tako v kuhinji kot v strežbi.«

Lahko bi rekli, da je Gregor Potočnik svež veter. Kljub temu, da Jezeršek gostinstvo sodeluje z več kot 200 študenti, z Gregorjem do sedaj še niste sodelovali. Torej je na razpisu »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« dejansko zmagal nekdo, ki ga niste poznali od prej in ki še nikoli ni delal pri vas. Lahko torej zaključimo, da ni vse »kuhinja« in da je dejansko zmagal najboljši? 

»Res je, Gregorja prej nismo poznali, pa čeprav smo skoraj sosedje. V obdobju enega meseca je pokazal ogromno, predlagal nekatere rešitve in izboljšave, tako da je tudi ta del pomembno vplival, da ga vzamemo v Korejo na Olimpijske igre.«

V Slovenski hiši v Pjongčangu boste imeli številne sprejeme in gostili zanimive goste. Del vsega tega bo tudi izbrani kandidat. Katere bodo njegove glavne zadolžitve? 

»Njegova naloga bo pomoč naši ekipi tako v strežbi kot v kuhinji.«

Čeprav najpomembnejše šele prihaja, nas zanima, kaj je tisto, kar je Jezeršek gostinstvo z razpisom »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« pridobilo? 

»Lahko rečem, da smo zelo zadovoljni; v naši hiši sicer nimamo velikih kadrovskih problemov, smo pa s tem projektom veliko naredili za prihodnost, predvsem pa za promocijo gostinskega poklica.«

Ali je po vašem mnenju strokovna ekskurzija res nepozabna življenjska izkušnja in priložnost za mlade, kot je Gregor? Zakaj? 

»Vsekakor, velikokrat rečem, da na olimpijske igre lahko prideš, če si vrhunski športnik ali pa vrhunski gostinec. Olimpijske igre so velik svetovni dogodek, ki je že sam po sebi zanimiv, če pa imaš možnost na dogodku delati tisto, kar sicer v življenji počneš najraje, pa je to še toliko bolje in pomeni, da spadaš v svetovno elito!«

Kaj bi želeli sporočiti mladim, ki se niso prijavili na razpis? In kaj bi želi sporočiti vsem tistim, ki so se prijavili, vendar niso bili izbrani za strokovno ekskurzijo?

»Mladi naj izkoristijo vsako takšno in podobno priložnost in na takšen način pridobivajo življenjske izkušnje in reference. Verjamem, da bodo vsi, ki so se prijavili in tokrat niso bili izbrani, kmalu dobili novo priložnost. Prav tako verjamem, da bomo kmalu zopet del kakšnega zanimivega dogodka in da to za nas niso zadnje Olimpijske igre.«

Gregor Potočnik

Obiskujete Višjo strokovno šolo za gostinstvo in turizem Bled, vaše področje dela je kuhinja in strežba. Zakaj ste se pravzaprav odločili za ta poklic?

»V tem poklicu enostavno uživam, rad delam z gosti, se pogovarjam in poskušam biti čim bolj gostoljuben. Zato sem se tudi odločil za ta poklic, saj sem začutil, da ga bom z veseljem opravljal Delo je zelo dinamično in vsak dan se naučiš nekaj novega. Vse se je začelo že v osnovni šoli, kjer smo prvič delali makarone. Spomnim se, da sem že takrat hotel prinesti vino, da bi bil obrok popoln, pa mi niso dovolili. Z vpisom v Srednjo šolo za gostinstvo in turizem v Ljubljani pa se je vse pravzaprav šele začelo. Po končani srednji šoli sem se vpisal v Višjo šolo za gostinstvo in turizem Bled. 

Če povzamem, imam res rad ta poklic in z veseljem ga opravljam, čeprav je kdaj delo precej težko. Ampak ko zaključiš projekt in vidiš, da si ga odlično izpeljal, si res zadovoljen.«

 

Ste član slovenske mladinske kuharske reprezentance. S kakšni rezultati se lahko pohvalite? Kateri je vaš največji dosežek do sedaj? In kaj je vaš cilj? Morda uvrstitev na kuharsko olimpijado?

»Do nadaljnjega sem bil član mladinske kuharske reprezentance Slovenije, a sem moral zaradi prevelike količine obveznosti svoje mesto prepustiti drugemu članu. Ker na vseh področjih pač ne moreš delati. Moral sem izbrati, katero pot bom hodil, in to je šola. Namreč moj glavni cilj je, da jo dokončam in do druge jeseni spišem diplomsko nalogo. Bila je odlična izkušnja, vendar zahteva od človeka 110 %, seveda pa člane spremljam in spodbujam. 

Pohvalim se lahko s številnimi domačimi in tujimi kuharskimi nagradami, izpostavil pa bi dve tekmovanji, kjer sem dosegel odlična rezultata. V Novem Sadu sem osvojil zlato medaljo za pripravo jedi. Zaenkrat največji uspeh pa je drugo mesto na evropskem prvenstvu (AEHT) v Belgiji. Tam sem v ekipo dobil še dva člana iz Evrope. Pripraviti smo morali fingerfood in glavno jed, seveda pod časovnim pritiskom. Malo nam je zmanjkalo do zlate medalje, vendar sem z rezultatom res zadovoljen. Vesel pa sem bil tudi za moja sotekmovalca, ki sta bila mlajša od mene in sta se veliko naučila.

Zaenkrat imam v načrtu še nekaj tekmovanj in seveda zaključiti šolanje. Sedaj pa me vleče še malo v tujino. Delo v restavracijah, da si naberem nekaj izkušenj. Vendar je časa dovolj in zavedam se, da ne smem prehitevati.«

 

Na razpis »Z Jezerški v Slovensko hišo 2018« se je prijavilo skoraj 50 študentov gostinstva in turizma. Na koncu je strokovna komisija med 6 TOP finalisti izbrala ravno vas. S čim mislite, da ste jih prepričali? Kaj je bila vaša prednost? 

»Ko sem se prijavil na razpis, sem pomislil, da tako ali tako ne morem ničesar izgubiti. Poslal sem življenjepis in motivacijsko pismo in čakal na rezultat. Nakar dobim sporočilo, da sem med 20 izbranimi. Takrat sem si obljubil, da bom dal vse od sebe, kajti imam znanje, morda tudi nekaj sreče, in skozi delo sem napredoval. Udeležil sem se že precej dogodkov in vsekakor še nisem zaključil. Zares sem si želel uvrstiti v finale. Konkurenca je bila močna, saj smo vsi imeli veliko znanja in izkušenj. Vem, da jim je bilo težko izbrati zmagovalca, komisija je imela težko nalogo. Verjetno jih je prepričala energija, s katero opravljam svoje delo. Ni mi bilo težko delati niti v kuhinji niti v strežbi. Svoje delo sem poizkušal opraviti čim bolje in izplačalo se je. S trdim delom in nekaj odrekanj sem uresničil svoj cilj.« 

 

Februarja odhajate za kar en teden v Slovensko hišo na Olimpijske igre v Pjongčang. Kako si predstavljate delo v Slovenski hiši? 

»Z eno besedo – zanimivo. Menim, da bo lepa naloga. Delo bo razgibano, v tistem tednu bom izkusil vse elemente gostinstva, od promocije Slovenije do kulinarike. Videli bomo veliko gostov iz drugih držav, zato bomo morali nalogo sploh izpeljati z odliko. Slovenijo bomo predstavili v res lepi luči, kajti mnogo imamo za pokazati. Čeprav smo majhna država, imamo skoraj vse, in zato menim, da je vredna ogleda in promocije. Konkuriramo lahko velesilam kot so Nemčija, Avstrija … Komaj že čakam.«

 

Sodelovanje na Olimpijskih igrah so sanje vsakega športnika. Kaj vam pomeni to, da ste bili izbrani?

»Tudi sam se malo ukvarjam s športom, vendar bolj za dušo. Da sem bil izbran, si štejem v čast, in zelo sem ponosen. Moj izbor mi predstavlja potrditev, da delam dobro in da sem na pravi poti. Nenehno dokazovanje in stremenje k ciljem enkrat obrodi sadove. Šport redno spremljam in sem ponosen na naše fante in dekleta. Olimpijske igre pa so največji svetovni dogodek, kjer so zbrane številne države sveta, da si lahko del tega, je skoraj noro. Še sedaj ne morem verjeti, da mi je uspelo. Izkušnjo bom poskusil popolnoma izkoristiti. In komaj čakam na let, ki je ravno na moj rojstni dan. Veliko darilo je prišlo malo prej.« 

 

Pri Jezeršek gostinstvu pravijo, da je strokovna ekskurzija v Slovensko hišo v Pjongčang prihodnje leto nepozabna življenjska izkušnja. Jo boste tako jemali tudi vi? Česa se boste poskušali naučiti od ekipe Jezeršek oz. kaj želite odnesti od te izkušnje?

»Res je. Da bom ves teden delal v Slovenski hiši, je res super. V nalogo se bom poglobil in jo izpeljal po najboljših močeh. Zapomnil si bom veliko in naučil se bom ogromno novega. Verjetno dela v timu, ki je najpomembnejše. Nenehna komunikacija in medsebojni pogovori. To je nekaj tistega, kar se bom naučil v tem tednu. Drugače pa uživati, gledati svet z odprtimi očmi, potegniti največ iz tega. Z besedami je težko opisati ta dogodek in izkušnje, ki jih bom dobil.«

 

Kje se vidite čez 10 let?

»Za tako dolgo obdobje težko rečem. Lahko pa povem, da je moj cilj za leto 2018 dokončati šolo ter se udeleževati tekmovanj; sodelovanje na Olimpijskih igrah. Nato pa delo prek Erasmusa v tujini. In nabiranje izkušenj v slovenskih restavracijah kot tudi v tujini. Čez 10 let pa želim biti šef kuhinje ali pa celo kaj več. Vsak kuhar si želi imeti nekaj svojega, stremim tudi k tem, vendar je to zaenkrat samo želja.«

 

Mladi vedno težje dobijo službe ali pa preprosto nimajo interesa za delo. Je človek lahko izbirčen ali je treba poprijeti za vsako delo? Kakšne so vaše izkušnje?

»Glede služb se pogoji izboljšuje. Seveda pa je treba poprijeti za vsako delo, če je le možnost. Vsako delo je spoštovanja vredno. Meni v življenju ni bilo vedno lahko in zato se dela nisem nikoli branil. In nikoli mi ni bilo težko delati. Samo z delom si namreč lahko nekaj ustvariš, nič ne bo prišlo samo od sebe. Delo je treba poiskati in ga videti. Moj osebni moto je: »Nikoli ni tako dobro, da nebi moglo biti še boljše«. Vem, v teh beseda je mogoče malo perfekcionizma, ampak malo ga ne škodi. Le tako lahko konkuriramo drugim.«

 

Kakšno sporočilo imate za mlade, ki se odločajo za delo na področju gostinstva? 

»Morajo ga imeti radi in nikoli ne smejo reči ne. Naj bodo kar se da prijazni in gostoljubni. Gostinstvo je lep poklic, vendar je težak in z veliko odrekanj. Ne smejo obupati. Ustvarijo naj nekaj lepega, na kar bodo lahko ponosni. Ker je tisto, kar ustvarimo z lastnimi rokami, v življenju najpomembnejše. Gostinstvo je širok pojem in za vsakega se najde delo.«
Po uspešno izpeljanem prvem razpisu "Z Jezerški v Slovensko hišo 2018 v Pjongčang", se mladim na poletnih olimpijskih igrah 2020 ponovno ponuja enkratna priložnost za soustvarjanje v Slovenski hiši v Tokiu. Preveri razpis in se prijavi ZDAJ!