Novo doživetje okusov in ambienta: prenovljena Gostilna na Gradu - Jezeršek gostinstvo
SI
Show menu

Novo doživetje okusov in ambienta: prenovljena Gostilna na Gradu

Novo doživetje okusov in ambienta: prenovljena Gostilna na Gradu

Ljubljanski grad, 10. 4. 2024

Celostno doživetje za zadovoljstvo gostov

Gostilna na Gradu, ki jo od leta 2020 uspešno upravlja podjetje Jezeršek gostinstvo in je lani gostila skoraj 30.000 gostov, ima ključno vlogo pri soustvarjanju vrhunske kulinarične ponudbe mesta Ljubljane ter pri gradnji njene zgodbe kot kulinarične prestolnice. »Prenova gostilne bo v gastronomskem turizmu in z Jezerškovimi standardi nedvomno pripomogla k še večji prepoznavnosti Ljubljane kot kulinarične prestolnice,« pravi Martin Jezeršek, direktor podjetja Jezeršek gostinstvo, ki ob tem poudarja tudi pomembnost odličnega sodelovanja z Javnim zavodom Ljubljanski grad in mestom Ljubljano. Ob tej priložnosti se zahvaljuje vsem, ki so sodelovali pri prenovi Gostilne na Gradu, in se veseli nadaljnjega sodelovanja ter novih kulinaričnih zgodb, ki jih bodo soustvarjali.

Po besedah vodje Gostilne na Gradu Jureta Stariča je eden izmed ciljev prenove gostilne tudi večje zadovoljstvo gostov, k čemur bo prispevalo celostno kulinarično doživetje, ki se začne že ob vstopu in traja vse do slovesa. »Majhni detajli in skrb za udobje gostov omogočajo sproščujočo izkušnjo, ki se odraža tudi na krožniku,« še dodaja.

Kulinarične in vinske poslastice za razvajanje brbončic

Chef Sebastjan Elbl je v sodelovanju z Ano Šušteršič,kreativno vodjo pri Jezeršek gostinstvu, oblikoval nov pomladanski meni, ki odraža Elblovo kuharsko filozofijo, temelječo na spoštovanju naravnega kroga sestavin in prednostnem izboru lokalnih živil. Meni, ki ga sestavljajo sezonske poslastice, vključuje jedi naših babic, izstopa pa tudi ponudba veganskih jedi. »Med jedi, ki izražajo mojo kuharsko filozofijo, zagotovo spada jelenov hrbet v sožitju s topinamburjem, kjer glavno živilo, mladega jelena, združujem s spremljevalnimi sestavinami iz njegovega naravnega okolja, gozda, kot je na primer prah smrekovih iglic in sirup smrekovih vršičkov, ki poudarjajo povezavo med gozdom in krožnikom,« pojasnjuje chef Sebastjan Elbl, ki pri ustvarjanju novih jedi rad preizkuša nove tehnike in okuse.

Piko na i Gostilni na Gradu dodaja tudi bogata vinska karta, ki temelji na slovenskih vinih in je skrbno usklajena z novo kulinarično ponudbo gostilne. Jure Starič, sommelier in vodja Gostilne na Gradu, razlaga: »Pri snovanju nove vinske karte smo se še posebej osredotočili na povezovanje hrane in vina. Pri kreiranju jedi smo že vnaprej razmišljali o tem, katera vina bi se najbolje ujemala z njimi, in preizkusili različne kombinacije, da bi izbrali najboljše. Na koncu pa velja, da je vino tako dobro, kot je dobra družba, v kateri ga pijemo. Zato smo se osredotočili tudi na celostno doživetje, ki ga gostom ponujamo v naši gostilni.«

Poudarek na funkcionalnosti in udobju

Sodobna prenova Gostilne na Gradu, ki jo je zasnovala priznana arhitektka in notranja oblikovalka Tina Rugelj pod budnim očesom grajske arhitektke Majde Kregar iz biroja Ambient,je prinesla dolg osrednji točilni pult, ki opravlja več nalog hkrati in je glavni element notranjega dela gostilne. Pri izbiri pohištva in dekoracije je bila posebna pozornost namenjena udobju in funkcionalnosti, kar je omogočilo ustvarjanje prijetnega in vabljivega vzdušja ob pridihu srednjeveškega značaja, ki narekuje interier. Pri tem je oblikovalka izhajala iz obstoječih prvin prostora, kot so kamniti zidovi in železne intervencije, ter uporabila črno železo za fiksne elemente, kar je ustvarilo posebno patino in nadaljevalo zgodbo prostora. Tina Rugelj pri tem poudarja: »Pri interierju gre vedno za preplet funkcije z neko želeno končno podobo ter za spoštovanje obstoječe arhitekture in njenih odlik.« In dodaja: »Nikoli se ne odločam za posege, ki so samo estetski, temveč za vsako odločitvijo stoji precej upravičen in logičen razlog.«

Interier je tudi tesno prepleten z novo celostno grafično podobo prenovljene Gostilne na Gradu, za katero je poskrbel studio Yours&Ours in z njo prispeval svoj kamenček k celotnemu mozaiku. 

Inovacije v kuhinji za vrhunsko doživetje

Kljub zahtevnim terminskim planom (za prenovo je bilo na voljo le 30 dni), omejenemu prostoru in zahtevni logistiki je bil tudi projekt prenove celotne kuhinje v Gostilni na Gradu uspešno izveden. Prenovljena kuhinja Gostilne na Gradu je tako opremljena z najnovejšo tehnologijo in sodobnimi dodatki, kar omogoča boljše delovne razmere in izboljšano kakovost pri pripravi jedi ter posledično pripomore k edinstvenemu doživetju za goste. Primož Černigoj, projektant tehnološke opreme iz podjetja PROprima, si je pri zagotavljanju, da so kuhinjski prostori funkcionalni in usklajeni z arhitekturnim konceptom, pomagal tudi z najnovejšo tehnologijo: »Kot zanimivost lahko omenim, da smo s projektiranjem v najnovejši tehnologiji BIM (tj. informacijskem modeliranju objektov) ter z uporabo 3D-tehnologije in VR-očal osebju kuhinje že pred samo prenovo omogočili virtualni pogled, da so videli, kakšno bo njihovo novo delovno okolje.«

Gostilna na Gradu, začinjena s ščepcem prenove, je tako v začetku aprila znova odprla svoja vrata, pripravljena na nove kulinarične zgodbe in nepozabne trenutke v objemu grajskega okolja.

Za ogled fotografij iz otvoritve Gostilne na Gradu kliknite tukaj.